Időjárási megfigyelések régen és most

2015. Márc. 31. 11:32

Minden gazdában egy dolog biztosan közös, a munkaműveletekhez való optimális idő megválasztásának nehézsége. Figyeljük az esőt, szelet, napsütést, hőmérsékletet. Évről évre egyre több időjárási anomáliával találkozunk, néha túl sok is kijut belőle kis hazánkban. Az elmúlt években tudhattunk magunk mögött száraz és csapadékos évet egyaránt. Néha olyanokat is, amelyeket még nagyapáink sem láttak. - Botka Beatrix írása a népi megfigyelésekről


Talán vannak olyan népi megfigyelések, amik még ma is nagy bizalommal használhatóak. Érdemes egy kicsit utánajárnunk, és hagyatkozni egyikre-másikra a földmunkák tervezésénél.
 
Holnap már április kezdődik, nézzünk pár gyöngyszemet erre a tavaszi hónapra:
 
Április:

- "A Szent György havi eső kergeti a fagyot"
Az időjárásban legszeszélyesebb hónapot, az áprilist a jó gazda különösen figyeli, s akkor örül, ha az csapadékos, mert bő termést jelez. Ha a Szent György havi eső "kergeti a fagyot", az esős májust jósol.
 
- Április 6: Amennyiben ezen a napon esik az eső, az idő akkor nagyon keserves, szűkös esztendő várható.
 
- Az esztendő századik napja, a Gyuláé (április 12.): amilyen az időjárás ekkor, annak ellenkezője várható az elkövetkezendő negyvenen.
 
- Április 14: Ha Tibor napjára a rétek még nem zöldülnek, a parasztok nem reménylik a föld termékenységét, ha viszont ez a hónap nedves, bőséget várnak.
 
Április 24: A Szent György nap előtt megszólaló béka esőtlen nyarat jelez. E nap előtti menydörgés a bő termés előjelzője. Akkor lesz bő termés, jó év, ha Szent György napján akkora eső esik, hogy még az áldomásozók orra is besározódik.
 
- Április 25: Ha Szent Márk napján a fülemüle hallgat, akkor változó tavasz várható, ha énekel, dalával csodás tavaszt hirdet.
 
- Április utolsó napja, ha jó időt hoz, vele hozza a jó termést is, ha meg rossz az idő, viszi a hasznot is.
 
Az elkövetkezendő időszak nagyon fontos kapásnövényeink szempontjából. Szem előtt kell tartanunk és figyelni az időjárást, hogy ideális esetben a magágy készítés és a vetés után, és még jobb esetben a preemergens kezelést követően is egyaránt kapjunk az égi áldásból. 
 

Bloggereink

Gyüre András
mezőgazdasági mérnök, Mezőkovácsháza
A mezőgazdaság szeretete már gyerekkoromban belém ivódott, ezért nem volt kérdés, hogy az agrárszférában képzelem el a jövőm. tovább

"Mondhatom, hogy a mezőgazdaság szeretete már gyermekkoromban belém ivódott. Kisgyermekként édesapám rengeteg alkalommal magával vitt, ha dolgozni ment, így már akkor lehetőségem nyílt a tanulásra.
 
Számomra még csupán gyermekjátéknak tűnt, hogy beülhetek a traktorokba és hallgathatom amint a felnőttek a gazdálkodásról beszélnek, mégis már akkor rengeteget tanultam ebből. Ahogy idősödtem a játékból komoly feladatok váltak és egyre felelősségteljesebbnek éreztem amit csinálok. Érettségi után nem volt kérdés, hogy az agrárszférában szeretnék elhelyezkedni, így a továbbtanulást a gödöllői Szent István Egyetemen folytattam.
 
2011-ben diplomát szereztem mezőgazdasági mérnök szakon. Azóta saját családi gazdaságunkban szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozom hozzávetőleg 450 ha-on.
 
Úgy gondolom, hogy rengeteget kell még tanulnom erről a szakmáról, de egyszer egy általam nagyra tartott ember azt mondta nekem, hogy "csak akkor nem tanul a gazdász ember többet, ha már nem lesz föld amit megműveljen.” Tehát nem csak a jó pap tanul holtig.
Véleményem szerint van ebben az állításban igazság. Ezt a szakmát tankönyvekből megtanulni nem lehet, minden év mutat valami újat."
Botka Beatrix
növénytermesztő mérnök, Siófok
Hiszem, hogy a föld egy biztos pont az ember életében. Nagyapám tapasztalatát ötvözöm az iskolában tanultakkal. tovább

"Negyedik generációs fiatal gazdaként tevékenykedem legszebb tavunk a Balaton mellett Siófok és Balatonszabadi külterületén. Családi gazdaságunk 70 hektárt foglal magában, melynek 2008 óta vagyok aktív tagja. Kizárólag szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozunk.
 
Kisgyermekként inkább a ló szeretetem volt a nagyobb, de nagyapám szerint a ló már fél mezőgazdaság, így általános iskola után a kaposvári Móricz Zsigmond mezőgazdasági szakközépiskolában kezdtem meg tanulmányaimat, ahol nem csak mezőgazdasági gyakorlatot, hanem érettségit is szereztem. Innen egyenes út vezetett a keszthelyi Pannon Egyetem Georgikon Karára, ahova növénytermesztő mérnöknek jelentkeztem és az itthoni munka mellett végeztem el és diplomáztam le.
 
Ez alatt az idő alatt megfordult bennem a dolog és a növények, a traktorozás lett a legkedveltebb időtöltésem. Bár a ló témáról sem mondtam még le véglegesen.
 
Nagyapám 60 éves tapasztalatait sikeresen ötvözöm az iskolában tanultakkal, de évről évre több és több tapasztalatot szerzek. Az idei évtől egy 350 hektáros gazdaságnak is a kordinátora lettem, amellyel még jobban kinyílik a világ előttem a növénytermesztő szakmával kapcsolatban. A környék legjobb ellenpéldája vagyok a mondásnak, miszerint a mezőgazdaság férfinak való munka.
 
Hiszem, hogy a föld egy biztos pont az ember életében, ahogy a család is. Örömmel tölt el, hogy én ezt mind együtt tudhatom a magaménak."